Postopek osebnega stečaja je za mnoge zadolžene posameznike pogosto edina pot do finančnega okrevanja. Vendar pa so z zadnjimi spremembami Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP-H) nastopile pomembne novosti, ki vplivajo na pravice in obveznosti dolžnikov. V tem prispevku bom predstavila ključne spremembe, ki jih prinaša ZFPPIPP-H in odgovorila na vprašanje, ali je postopek osebnega stečaja še vedno brezplačen za dolžnika.
Postopek osebnega stečaja: Brezplačen ali ne?
Ena izmed najpogostejših skrbi dolžnikov je, ali bodo morali kriti stroške postopka osebnega stečaja. Pred uveljavitvijo novele ZFPPIPP-H je veljalo, da je ta postopek za dolžnika brezplačen, saj se stroški pokrijejo iz stečajne mase. Ali se uvajajo še kakšne druge finančne posledice? Kaj prinaša ZFPPIPP-H?
Ključne novosti ZFPPIPP-H
Poleg vprašanja finančne obremenitve postopek osebnega stečaja ZFPPIPP-H prinaša še več pomembnih sprememb, ki vplivajo na pravni položaj dolžnikov.
1. Odlog izvršbe za izpraznitev in izročitev nepremičnine
Kaj se je spremenilo?
Ustavno sodišče je v odločbi št. U-I-171/16-15, Up-793/16-25 z dne 11. 7. 2019 razveljavilo del 71. člena Zakona o izvršbi in zavarovanju (ZIZ), ki je omejeval odlog izvršbe za izpraznitev in izročitev stanovanjske nepremičnine na največ tri mesece in le enkrat. Do drugačne zakonske ureditve je Ustavno sodišče kot način izvršitve določilo, da sodišča odločajo o predlogu za odlog izvršbe za izpraznitev in izročitev stanovanjske nepremičnine, ki je dolžnikov dom, po drugem odstavku 71. člena ZIZ tako, da ob upoštevanju vseh okoliščin primera dosežejo pravično ravnovesje med interesi upnika in dolžnika.
ZFPPIPP-H spreminja 395. člen ZFPPIPP, da bi uskladil zakonodajo z odločbo Ustavnega sodišča in odpravil morebitne nejasnosti.
Po določbi četrtega odstavka 395. člena ZFPPIPP izvršilna dejanja iz 221. člena ZIZ, in sicer izpraznitev ter izročitev nepremičnine v posest upniku na podlagi pravnomočnega sklepa iz tretjega odstavka 395. člena ZFPPIPP namesto izvršitelja opravi upravitelj. Če se torej v postopku osebnega stečaja prodaja stanovanje ali družinska stanovanjska hiša, v kateri stanuje dolžnik kot lastnik, sodišče s sklepom o prodaji naloži dolžniku, da v treh mesecih po prejemu sklepa izprazni stanovanje ali stanovanjsko hišo in jo izroči upravitelju. Pravnomočni sklep o prodaji je izvršilni naslov za izpraznitev in izročitev stanovanja ali stanovanjske hiše proti dolžniku in drugim osebam, ki uporabljajo to stanovanje ali stanovanjsko hišo skupaj z dolžnikom ali ki jim je dolžnik drugače omogočil tako uporabo.
V izogib morebitnim nejasnostim se s spremenjeno določbo četrtega odstavka 395. člena ZFPPIPP upravitelju izrecno nalaga, da v primeru, če dolžnik v roku iz drugega odstavka tega člena ne izprazni stanovanja ali stanovanjske hiše in je ne izroči upravitelju, ta v imenu stečajne mase predlaga prisilno izvršitev pravnomočnega sklepa.
2. Zaostritev pogojev za odpust obveznosti
Nove zahteve za dolžnike:
Aktivno prizadevanje za poplačilo upnikov
Še si stečajni dolžnik v preizkusnem obdobju v zadostni meri ne prizadeva za poplačilo upnikov, pri čemer se šteje, da si dolžnik ni prizadeval dovolj, če je poplačal manj kot 10 odstotkov vseh prijavljenih terjatev, razen če sodišče, glede na višino prijavljenih terjatev, socialni položaj in prizadevanja dolžnika oceni, da je upravičeno, da se dolg dolžniku odpusti (nova 6. točka) ali če stečajni dolžnik v stečajnem postopku namesto denarnih sredstev sprejema druge nedenarne ugodnosti (nova 7. točka) ali če stečajni dolžnik v preizkusnem obdobju sklene pravni posel v nasprotju z določbami ZFPPIPP (nova 8. točka). Vendar pa je vprašanje vrste in načina zakonskega sankcioniranja vseh v drugi alineji navedenih kršitev povezano z zagotavljanjem možnosti sodišč, da lahko ustrezno in v skladu z načelom enakosti opredelijo in ovrednotijo (milejše) primere kršitev ter jih ustrezno sankcionirajo. Glede na navedeno je spremenjena določba tako, da ima v primeru kršitev 383.b (dosegljivost dolžnika sodišču in upravitelju), 384. (ugotovitev stanja dolžnikovega premoženja), 386. (omejitev poslovne sposobnosti stečajnega dolžnika) ali 401. člena (dodatne obveznosti stečajnega dolžnika med preizkusnim obdobjem), dolžnik možnost zatrjevati in dokazovati, da te kršitve niso otežile vodenja stečajnega postopka ali oblikovanja ali unovčevanja stečajne mase v tem postopku.
Preprečevanje zlorab
Če si stečajni dolžnik v preizkusnem obdobju v zadostni meri ne prizadeva za poplačilo upnikov in namesto denarnih sredstev sprejema druge nedenarne ugodnosti (kot je na primer neodplačna uporaba premoženja, ki ni v lasti njegovih ožjih družinskih članov), pa veljajo tovrstna ravnanja ali opustitve, če se ne dokaže drugače, da predlog za odpust obveznosti pomeni zlorabo pravice do odpusta obveznosti.
3. Skrajšanje preizkusnega obdobja
Prej
Preizkusno obdobje je trajalo najmanj 2 in največ 5 let.
Po novem
Preizkusno obdobje traja najmanj 1 in največ 3 leta.
4. Jasnejša opredelitev terjatev, za katere učinkuje odpust obveznosti
Kaj se spreminja?
Natančna določitev terjatev
Odpust obveznosti učinkuje na navadne, podrejene in prednostne terjatve, ne glede na to, ali je terjatev upnik prijavil v postopku.
Izključitev zavarovanih terjatev
Odpust obveznosti ne učinkuje na zavarovane terjatve, kar prinaša večjo pravno jasnost.
Še vedno velja, da odpust obveznosti ne učinkuje za zavarovano terjatev iz tretjega odstavka 20. člena ZFPPIPP, za prednostno terjatev iz prvega in drugega odstavka 21. člena in prvega odstavka 390. členaZFPPIPP in tudi ne za terjatev iz naslova:
denarne kazni ali odvzema premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem, izrečenih v kazenskem postopku,
v pogojni obsodbi določenega pogoja vrnitve premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem, oziroma povrnitve škode, povzročene s kaznivim dejanjem,
globe ali odvzema premoženjske koristi, pridobljene s prekrškom, izrečenih v postopku o prekršku,
odvzema premoženja nezakonitega izvora in
povrnitve škode, povzročene namerno ali zaradi hude malomarnosti.
5. Prenehanje omejitev poslovne sposobnosti dolžnika
Po pravnomočnosti sklepa o odpustu obveznosti:
Praviloma je omejitev poslovne sposobnosti stečajnega dolžnika traja za čas stečajnega postopka, pri čemer je trajanje postopka praviloma krajše od trajanja preizkusnega obdobja. Varuh človekovih pravic RS je opozoril na problematiko primerov, ko temu ni tako in je stečajni postopek po poteku preizkusnega obdobja in tudi še po pravnomočnosti sklepa o odpustu obveznosti še v teku. Omejitev dolžnikove poslovne sposobnosti glede premoženja, ki ne predstavlja stečajne mase, je bila neustrezna.
Po noveli ZFPPIPP-H lahko dolžnik brez soglasja sodišča sklepa nove pravne posle, najema kredite, odpira transakcijske račune ipd.
• Izjema: Omejitev ostaja glede odpovedi dediščini ali drugim premoženjskim pravicam, ki sodijo v stečajno maso.
Kaj to pomeni za dolžnika?
Večja finančna svoboda
Dolžnik lahko začne na novo upravljati s svojim premoženjem in si prizadeva za finančno stabilnost.
6. Odgovornost dolžnika za poplačilo terjatev
Odgovornost dolžnika za stroške
Po novem lahko dolžnik odgovarja za plačilo stroškov postopka, če vrednost unovčene stečajne mase ne zadošča za pokritje založenega predujma ali drugih stroškov.
Izjema za osebne stečaje
Pomembno je poudariti, da se ta odgovornost ne uporablja v postopkih osebnega stečaja. To pomeni, da dolžnik v osebnem stečaju še naprej ni odgovoren za stroške postopka, če stečajna masa ne zadošča za njihovo pokritje.
Zaključek
Postopek osebnega stečaja ostaja za dolžnika v veliki meri brezplačen, saj ne odgovarja za stroške postopka, če stečajna masa tega ne pokrije.
Kako se pripraviti na spremembe?
• Posvetujte se s pravnim strokovnjakom: Zaradi kompleksnosti zakonodaje je priporočljivo poiskati strokovno pomoč.
• Aktivno sodelujte v postopku: Izpolnjujte svoje obveznosti in se izogibajte ravnanjem, ki bi lahko ogrozila odpust obveznosti.
• Spremljajte nadaljnje spremembe: Zakonodaja se lahko še spreminja, zato ostanite obveščeni.
Zaključek
ZFPPIPP-H velja za vse postopke osebnega stečaja, ki so bili začeti po 1. 11. 2023. Prinaša pomembne spremembe na področju osebnega stečaja. Kljub nekaterim zaostritvam postopek ostaja v veliki meri brezplačen za dolžnika.
Sodišče bo štelo, da si dolžnik ni dovolj prizadeval, če bo v postopku poplačal manj kot 10 odstotkov vseh prijavljenih terjatev in bo glede na višino prijavljenih terjatev, socialni položaj in prizadevanja dolžnika ocenilo, da ni upravičeno, da se dolg dolžniku odpusti. Riziko bo torej na dejanjih dolžnika in uspešnemu zagovoru.
Ključnega pomena je, da dolžniki razumejo svoje pravice in obveznosti ter aktivno sodelujejo v postopku. Le tako lahko uspešno zaključijo osebni stečaj in začnejo na novo graditi svojo finančno prihodnost.
Potrebujete pravni nasvet? Obrnite se na Pisarno Lušina, kjer vam bom pravna strokovnakinja pomagala razumeti vaše možnosti in vas vodila skozi postopek.